44-653000-11-RC
Manufacturer Part Number:
44-653000-11-RC
Manufacturer/Brand:
Aries Electronics, Inc.
Part of Description:
SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
Socket Adapters
Board Material :
FR4 Epoxy Glass
Contact Finish - Mating :
Contact Finish - Post :
Gold
Convert From (Adapter End) :
PLCC
Convert To (Adapter End) :
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Housing Material :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
44
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 5 INCH
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
44-6040-0050 Kester 66 SOLDER BAR UP 60/40 1.66LB HAL F
44-611 Techspray 5,786 PLATO SOLDERING TIP - 1/4"
44-6266 ALTERNATOR Interlight 11 Replacement for Thermoking 44-62
44-6337-0030 Kester 289 SOLDER SN63PB37 ULD BAR 1 2/3 LB
44-6337-0050 Kester 242 SOLDR BAR ULTRAPURE 63/37 1.66LB
44-6368 ALTERNATOR Interlight 11 Replacement for Thermoking 44-63
44-647-10 Aries Electronics, Inc. 6,926 SOCKET ADAPTER SOIC TO 44DIP 0.6
44-652000-10 Aries Electronics, Inc. 5,048 SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6
44-652000-11-RC Aries Electronics, Inc. 8,048 SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6
44-653000-10 Aries Electronics, Inc. 6,687 SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6
44-6551-10 Aries Electronics, Inc. 9,676 CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN
44-6551-11 Aries Electronics, Inc. 6,697 CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS GLD
44-6551-16 Aries Electronics, Inc. 8,713 CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS
44-6551-18 Aries Electronics, Inc. 5,998 CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS
44-6552-10 Aries Electronics, Inc. 5,639 CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN