37-7XXXX-10
Manufacturer Part Number:
37-7XXXX-10
Manufacturer/Brand:
Aries Electronics, Inc.
Part of Description:
CONN SOCKET SIP 37POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0µin (5.08µm)
Contact Finish Thickness - Post :
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Features :
Elevated
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
37 (1 x 37)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Pitch - Post :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Type :
SIP
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 12POS .100 JUMPER 5 INCH
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
37-707 Apex Tool Group 8,514 SKT HEXDR 1/4DR 4MM
37-711 Apex Tool Group 6,008 SKT HEXDR 1/4DR 6MM