518-77-256M16-000105
Manufacturer Part Number:
518-77-256M16-000105
Manufacturer/Brand:
Preci-Dip
Part of Description:
CONN SOCKET PGA 256POS GOLD
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Material - Mating :
Beryllium Copper
Contact Material - Post :
Brass
Features :
Closed Frame
Housing Material :
FR4 Epoxy Glass
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
256 (16 x 16)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pitch - Mating :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Post :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Type :
PGA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
518-038 Bivar, Inc. 5,208 MOUNT CIRCULAR TO5 0.038"