K23L0C-P14MJG0-520S
Manufacturer Part Number:
K23L0C-P14MJG0-520S
Manufacturer/Brand:
ODU
Part of Description:
ODU MINI-SNAP RECEPT,INLINE,SZ3,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
3
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
450V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER