20-820-90T
- Manufacturer Part Number:
- 20-820-90T
- Manufacturer/Brand:
- Aries Electronics, Inc.
- Part of Description:
- CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
- Manufacturer :
- Aries Electronics, Inc.
- Product Category :
- IC Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Tin
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 200.0µin (5.08µm)
- Contact Finish Thickness - Post :
- 200.0µin (5.08µm)
- Contact Material - Mating :
- Phosphor Bronze
- Contact Material - Post :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Closed Frame
- Housing Material :
- Polyamide (PA46), Nylon 4/6
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle, Horizontal
- Number of Positions or Pins (Grid) :
- 20 (2 x 10)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Pitch - Post :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Type :
- DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing