BU14OZ-178-HT
- Manufacturer Part Number:
- BU14OZ-178-HT
- Manufacturer/Brand:
- On-Shore Technology, Inc.
- Part of Description:
- CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
- Stock Condition:
- 28
- Manufacturer :
- On-Shore Technology, Inc.
- Product Category :
- IC Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Copper
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 78.7µin (2.00µm)
- Contact Finish Thickness - Post :
- Flash
- Contact Material - Mating :
- Beryllium Copper
- Contact Material - Post :
- Brass
- Features :
- Open Frame
- Housing Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions or Pins (Grid) :
- 14 (2 x 7)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Pitch - Post :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Termination :
- Solder
- Type :
- DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing