S22L0C-P03MSN0-520S
- Manufacturer Part Number:
- S22L0C-P03MSN0-520S
- Manufacturer/Brand:
- ODU
- Part of Description:
- ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ2
- Manufacturer :
- ODU
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
- Color :
- Silver
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Current Rating (Amps) :
- 16A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Backshell, Strain Relief
- Ingress Protection :
- IP50 - Dust Protected
- Material Flammability Rating :
- Mounting Feature :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 3
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 120°C
- Orientation :
- 0
- Primary Material :
- Metal
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Chrome over Nickel
- Shell Material :
- Brass
- Shell Size - Insert :
- 2
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Unshielded
- Termination :
- Solder Cup
- Voltage Rating :
- 800V