MBB-VM-10-62-30-ST
Manufacturer Part Number:
MBB-VM-10-62-30-ST
Manufacturer/Brand:
Carlisle Interconnect Technologies
Part of Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031
Stock Condition:
17
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Contact Type :
Cantilever
Features :
Board Guide, Solder Retention
Flange Feature :
Gender :
Female
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Positions/Bay/Row :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pitch :
0.031" (0.80mm)
Product Status :
Active
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CBL ASSY SMA PLUG TO PLUG 9.055"