55PC6003-18-2/6-9CS2502
- Manufacturer Part Number:
- 55PC6003-18-2/6-9CS2502
- Part of Description:
- CABLE 2CON 18AWG WHT SHLD FEET
- Conductor Material :
- Copper Alloy, Nickel Coated
- Conductor Strand :
- 19/30
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.168" (4.27mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.0075" (0.191mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- Enter Number of Feet in Order Quantity
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 150°C
- Shield Type :
- Braid
- Usage :
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 18 AWG