GJM0225C1C150JB01L
Manufacturer Part Number:
GJM0225C1C150JB01L
Manufacturer/Brand:
Murata Electronics
Part of Description:
CAP CER 15PF 16V NP0 01005
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
15 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V