299D156X0020DB1
Manufacturer Part Number:
299D156X0020DB1
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sprague
Part of Description:
CAP TANT 15UF 20% 20V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.440" (11.17mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.270" W (7.10mm x 6.85mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V