TAAC107M010G
Manufacturer Part Number:
TAAC107M010G
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.295" Dia x 0.681" L (7.50mm x 17.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V