T498D476K010ZTE600
- Manufacturer Part Number:
- T498D476K010ZTE600
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP TANT 47UF 10% 10V 2917
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 600mOhm
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive
- Height - Seated (Max) :
- 0.122" (3.10mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 150°C
- Manufacturer Size Code :
- D
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 2917 (7343 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Molded
- Voltage - Rated :
- 10 V