T498A475K010ZTE2K9
Manufacturer Part Number:
T498A475K010ZTE2K9
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.9Ohm
Failure Rate :
Features :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 150°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V