TAAB156K020G
- Manufacturer Part Number:
- TAAB156K020G
- Manufacturer/Brand:
- KYOCERA AVX
- Part of Description:
- CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 15 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 1.8Ohm
- Failure Rate :
- Features :
- Wet Tantalum
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- Manufacturer Size Code :
- B
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Hermetically Sealed
- Voltage - Rated :
- 20 V