PCT10/16BM
Manufacturer Part Number:
PCT10/16BM
Part of Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 3528
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.075" (1.90mm)
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V