TC2H666K025LBDC0845
Manufacturer Part Number:
TC2H666K025LBDC0845
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 66UF 10% 25V SMD
Stock Condition:
189
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
66 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
2H
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Stacked SMD, 2 J-Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.308" L x 0.160" W (7.82mm x 4.06mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V