F930G107KBA
Manufacturer Part Number:
F930G107KBA
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 100UF 10% 4V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.091" (2.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
4 V