PCT100/6BM
Manufacturer Part Number:
PCT100/6BM
Part of Description:
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.075" (1.90mm)
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V