PCT100/10CK
Manufacturer Part Number:
PCT100/10CK
Manufacturer/Brand:
Nemco
Part of Description:
CAP TANT 100UF 10% 10V 2312
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.102" (2.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V