PCT100/6DK
Manufacturer Part Number:
PCT100/6DK
Part of Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.114" (2.90mm)
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V