PCT2.2/20XLM
Manufacturer Part Number:
PCT2.2/20XLM
Manufacturer/Brand:
Nemco
Part of Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 20V 0805
Manufacturer :
Nemco
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
XL
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V