PCT2.2/6XLM
Manufacturer Part Number:
PCT2.2/6XLM
Part of Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 6.3V 0805
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V