F981C474MUA
Manufacturer Part Number:
F981C474MUA
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 0.47UF 20% 16V 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
U
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1106 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V