AT053T103KA12A
- Manufacturer Part Number:
- AT053T103KA12A
- Manufacturer/Brand:
- KYOCERA AVX
- Part of Description:
- CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
- Stock Condition:
- 691
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10000 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Temperature
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 250°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R (VHT)
- Thickness (Max) :
- 0.051" (1.30mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 25V