739W-X2/20
Manufacturer Part Number:
739W-X2/20
Manufacturer/Brand:
Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:
PWR ENT RCPT NEMA5-20 PANEL IDC
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Plugs and Receptacles
Approval Agency :
cUL, UL
Connector Style :
NEMA 5-20R
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Terminating Cover
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Square - 24.50mm x 24.50mm
Panel Thickness :
0.031" ~ 0.071" (0.79mm ~ 1.80mm)
Product Status :
Active
Termination :
IDC
Voltage Rating :
125VAC
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CBL USB2.0 A PLUG TO C PLG 3.28'
    CBL USB2.0 A PLUG TO OPEN 3'
    CBL USB2.0 A RCPT TO A PLG 6.56'
    CBL USB2.0 A PLUG-MCR B PLUG 1'
    CABLE A PLUG TO A PLUG 3.28'
Catalog related products
  • Schneider Electric
    TR GFCI 20A RECEPTACLE COMM GY
  • Schneider Electric
    TR GFCI 20A RECEPTACLE COMM LA
    TR GFCI 20A RECEPTACLE COMM WH
    WR/TR GFCI 20A RECEPTACLE COMM W
  • Altech Corporation
    PIN&SLEEVE CONNEC 20A 277VAC 2P