T4130012081-000
- Manufacturer Part Number:
- T4130012081-000
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
- Stock Condition:
- 404
- Manufacturer :
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Color :
- Silver
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Current Rating (Amps) :
- 2A
- Fastening Type :
- Threaded
- Features :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Material Flammability Rating :
- Mounting Feature :
- Bulkhead - Front Side Nut
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- 8
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Orientation :
- A
- Primary Material :
- Metal
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Nickel
- Shell Material :
- Copper Alloy
- Shell Size - Insert :
- M12-8
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Unshielded
- Termination :
- Solder Cup
- Voltage Rating :
- 30V