C0816X5R1C223M050AC
Manufacturer Part Number:
C0816X5R1C223M050AC
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0306
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.022 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0306 (0816 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V