D390G29C0GL6TJ5R
- Manufacturer Part Number:
- D390G29C0GL6TJ5R
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- CAP CER 39PF 500V C0G/NP0 RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 39 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lead Style :
- Formed Leads - Kinked
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.295" Dia (7.50mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±2%
- Voltage - Rated :
- 500V