CU02CG120J16AH
- Manufacturer Part Number:
- CU02CG120J16AH
- Manufacturer/Brand:
- KYOCERA AVX
- Part of Description:
- CAP CER 10PF 25V C0G 01005
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- RF, Microwave, High Frequency
- Capacitance :
- 12 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Q, Low Loss
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 01005 (0402 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.009" (0.22mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 16V