TCMID155ATLSR3K0
Manufacturer Part Number:
TCMID155ATLSR3K0
Manufacturer/Brand:
Cal-Chip Electronics, Inc.
Part of Description:
TANT 20% 20V 1.5UF A LSR 3K0
Manufacturer :
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V