VY1102M29Y5VQ6TV0
Manufacturer Part Number:
VY1102M29Y5VQ6TV0
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
CAP CER 1000PF 500VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
X1, Y1
Size / Dimension :
0.295" Dia (7.50mm)
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500VAC