VA2220K122R020
Manufacturer Part Number:
VA2220K122R020
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 33V 1.2KA 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
7000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
8J
Features :
Maximum AC Volts :
20 V
Maximum DC Volts :
26 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
36.3 V
Varistor Voltage (Min) :
29.7 V
Varistor Voltage (Typ) :
33 V