MC016C822KAR
- Manufacturer Part Number:
- MC016C822KAR
- Manufacturer/Brand:
- KYOCERA AVX
- Part of Description:
- CAP CER 8200PF 6.3V X7R RADIAL
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 8200 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.043" (1.10mm)
- Lead Spacing :
- 0.033" (0.83mm)
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.098" L x 0.051" W (2.50mm x 1.30mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 6.3V