M40G333J1
- Manufacturer Part Number:
- M40G333J1
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.033 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.520" (13.21mm)
- Lead Spacing :
- 0.200" (5.08mm)
- Lead Style :
- Straight
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.400" L x 0.200" W (10.16mm x 5.08mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 100V