800A100JT250XT4K
Manufacturer Part Number:
800A100JT250XT4K
Manufacturer/Brand:
American Technical Ceramics
Part of Description:
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Capacitance :
10 pF
Failure Rate :
Features :
Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
800A Interlight 9,299 Replacement for Everex 800A Repl
800A DISPOSABLE SPO2 SENSORS ADULT ADHESIVE Interlight 6,829 Replacement for Corometrics 800A
800A DISPOSABLE SPO2 SENSORS PEDIATRIC ADHESIVE Interlight 9,119 Replacement for Corometrics 800A
800A SHORT SPO2 SENSORS ADULT CLIP Interlight 6,665 Replacement for Corometrics 800A
800A SHORT SPO2 SENSORS ADULT SOFT Interlight 8,491 Replacement for Corometrics 800A
800A SHORT SPO2 SENSORS PEDIATRIC SOFT Interlight 5,073 Replacement for Corometrics 800A
800A UPS BATTERY Interlight 6,799 Replacement for Sola 800A Ups Ba