STPX-3501-3N-1
- Manufacturer Part Number:
- STPX-3501-3N-1
- Manufacturer/Brand:
- Kycon
- Part of Description:
- STEREO JACK PANEL MOUNT 3POS 3.5
- Manufacturer :
- Kycon
- Product Category :
- Audio Connectors
- Actual Diameter :
- 0.142" (3.60mm)
- Connector Type :
- Phone Jack
- Features :
- Gender :
- Female
- Industry Recognized Mating Diameter :
- 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- Insulation Color :
- Internal Switch(s) :
- Does Not Contain Switch
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions/Contacts :
- 3 Conductors, 3 Contacts
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 80°C