405K100RA4-FA
Manufacturer Part Number:
405K100RA4-FA
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
CAPACITOR MLP 4.0UF 100V RADIAL
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.382" (9.70mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.449" L x 0.201" W (11.40mm x 5.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
80V
Voltage Rating - DC :
100V