504K500RA6
Manufacturer Part Number:
504K500RA6
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
CAPACITOR MLP 0.5UF 500V RADIAL
Stock Condition:
507
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.5 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.539" (13.70mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.650" L x 0.280" W (16.50mm x 7.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
504K500RA6-FA Quantic™ Paktron 8,925 CAPACITOR MLP 0.5UF 500V RADIAL