335K100RA4-FA
Manufacturer Part Number:
335K100RA4-FA
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
CAPACITOR MLP 3.3UF 100V RADIAL
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.350" (8.90mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.449" L x 0.248" W (11.40mm x 6.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
80V
Voltage Rating - DC :
100V