145HC5112KR
Manufacturer Part Number:
145HC5112KR
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 1.4UF 10% 1.1KVAC AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.4 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.819" (71.60mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.150" Dia (80.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1100V (1.1kV)
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM