206K050CS4
- Manufacturer Part Number:
- 206K050CS4
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP NETWORK 20UF 50V 18DIP
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 20 µF
- Dielectric Material :
- Polymer, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 2.5 mOhms
- Features :
- Low ESR, Low ESL
- Height - Seated (Max) :
- 0.319" (8.10mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 18-DIP
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.150" L x 0.500" W (29.20mm x 12.70mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 50V