FLAB26A0606KF
- Manufacturer Part Number:
- FLAB26A0606KF
- Manufacturer/Brand:
- KYOCERA AVX
- Part of Description:
- CAP FILM 60UF 10% 250VAC RADIAL
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- EMI, RFI Suppression
- Capacitance :
- 60 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 4.016" (102.00mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Chassis, Stud Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.969" Dia (50.00mm)
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 250V