335BPA050M
- Manufacturer Part Number:
- 335BPA050M
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP ALUM 3.3UF 20% 50V AXIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Audio
- Capacitance :
- 3.3 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 70.334Ohm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Axial, Can
- Polarization :
- Bi-Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 62.9 mA @ 50 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 37 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50 V