335AVD050MCR
Manufacturer Part Number:
335AVD050MCR
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60.29Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Impedance :
5 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
30 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
15 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
335A Excelta 5,659 PROBE - STRAIGHT SHORT MICRO TIP
335A544 Winchester Electronics 6,121 CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM
335A744 Winchester Electronics 5,366 CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM