106TLS035M
- Manufacturer Part Number:
- 106TLS035M
- Part of Description:
- CAP ALUM 10UF 20% 35V AXIAL
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 19.894Ohm @ 120Hz
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Axial, Can
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 50 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 35 V