MA0603CG0R5B500
- Manufacturer Part Number:
- MA0603CG0R5B500
- Manufacturer/Brand:
- Meritek
- Part of Description:
- CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0603
- Manufacturer :
- Meritek
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.5 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±0.1pF
- Voltage - Rated :
- 50V