PD0070WH12138BH1
- Manufacturer Part Number:
- PD0070WH12138BH1
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- CAP CER 120PF 13KV R42 DISK
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- RF, Microwave, High Frequency
- Capacitance :
- 120 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Voltage
- Height - Seated (Max) :
- 1.417" (36.00mm)
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Disk, Metal Fitting - Threaded
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.756" Dia (70.00mm)
- Temperature Coefficient :
- R42
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 13000V (13kV)