RE020080BD16236BJ1
- Manufacturer Part Number:
- RE020080BD16236BJ1
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- CAP CER 1600PF 4KV R85 NONSTND
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- RF, Microwave, High Frequency
- Capacitance :
- 1600 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 3.189" (81.00mm)
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Nonstandard, Tabbed
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.984" Dia (25.00mm)
- Temperature Coefficient :
- R85
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 4000V (4kV)