0848-040-X5U0-103M
- Manufacturer Part Number:
- 0848-040-X5U0-103M
- Manufacturer/Brand:
- CTS Corporation
- Part of Description:
- CAP CER 10000PF 1KV X5U RADIAL
- Manufacturer :
- CTS Corporation
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10000 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.815" (20.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.375" (9.52mm)
- Lead Style :
- Straight
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.660" Dia (16.76mm)
- Temperature Coefficient :
- X5U
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 1000V (1kV)